BIEG ORLĄT

W dniu 18.06.2021 r. o godzinie 10.30 w naszej szkole odbył się bieg Młodych Orląt, w którym brały udział najmłodsze dzieci z klas I-III. Został on zorganizowany w celu upamiętnienia śmierci 1421 dzieci, które wzięły udział w obronie Lwowa w 1918 r. i zapłaciły za to najwyższą cenę – własne życie. Trwała wtedy I wojna światowa, naszego kraju nie było na mapach Europy, gdyż został rozdarty przez trzech zaborców: Rosję, Austrię i Prusy. W walkach o to by Lwów znów był częścią Polski, brały udział również dzieci. Najmłodszy z nich Janek Kukawski miał 9 lat.
W tej chwili Lwów nie jest miastem w Polsce, należy do Ukrainy ale przez wieki był ważnym ośrodkiem na Kresach Południowo – Wschodnich Polski. Z tego miasta pochodziło wielu wspaniałych polskich uczonych, artystów, sportowców i aktorów.
W czasie dzisiejszego biegu obecni byli ważni goście, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddziału w Zabrzu Pan Andrzej Azyan oraz Ryszard Gnot. Pomysłodawcą dzisiejszej akcji był Pan Adam Kiwacki, prezes Zarządu Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Częstochowie. To właśnie Pan Adam zadbał o to, by każdy „mały” uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz tabliczkę informacyjną.

„Przyśniła się dzieciom Polska
Nikt im nie kazał walczyć
Oni chcieli sami
I wybuchła nam Polska