SKKT PĘDZIWIATRY

Mały śląski  „Master chef”

Opiekunka SKKT Pędziwiatry Małgorzata Pabisiak uroczyście zawiadamia, że każdy uczeń koła turystycznego działającego przy Szkole Podstawowej Nr 30 w Zabrzu, razem i z osobna, otrzymał tytuł MAŁEGO ŚLĄSKIEGO MASTER CHEFA . Nie było to takie proste – zdolności kulinarne dzieci oceniał bowiem sam Szef kuchni Szybu Maciej, obiektu znajdującego się na Szlaku „Śląskie Smaki”.

Pędziwiatry w dniu wagarowicza

Uczniowie SKKT Pędziwiatry spędzili Dzień Wagarowicza na ciekawej lekcji historycznej w Szałszy, gdzie podziwiali zabytkowy, drewniany kościółek z XVI wieku oraz odrestaurowany pałac von Groelingów. Przewodnik oprowadził ich również po Szybie Maciej, jedynego obiektu w województwie śląskim znajdującego się jednocześnie na dwóch szlakach: Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku „Śląskie Smaki”, gdzie dzieci uczestniczyły m.in. w warsztatach kulinarnych.

Krakowskie Szopki

Dnia 20 grudnia 2016 roku Pędziwiatry mogły podziwiać udostępnione przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa szopki wykonane przez krakowskich twórców ludowych w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Ponadto poznały tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe kultywowane na Górnym Śląsku. Każdy uczeń wrócił z wycieczki z własnoręcznie wykonaną ,,betlejemką”, którą może obdarować najbliższych podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Sztolnia Królowa Luiza

W dniu 24 września 2016 r. Pędziwiatry zwiedzały Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu. Poznały ciężką pracę górnika. Wspaniałą atrakcją pobytu pod ziemią była przejażdżka górniczą kolejką. Karlik oraz spotkanie ze Skarbnikiem. Nie zabrakło również czasu na zabawę w niezwykłym Parku 12C.

Pędziwiatry i zabytki Rokitnicy

W dniu 21 maja 2016 roku Pędziwiatry wraz z rodzicami uczestniczyły w sobotnim spacerze podczas którego poznały zabytki Rokitnicy oraz brały udział w Plenerze Fotograficznym pod hasłem „Wartości architektoniczne zabytkowego osiedla Ballestremów w Rokitnicy”, którego organizatorami było Towarzystwo Miłośników Rokitnicy oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Po zabytkowym terenie Osiedla Ballestremów Zabrzu-Rokitnicy oprowadził nas Pan Dariusz Waleriański, który z wielką pasją opowiadał o tym ciekawym terenie.