SZKOŁA PATRIOTÓW

Wcześniejszy cykl zajęć warsztatowo-wykładowych był wprowadzeniem do realizacji projektu „Szkoła Patriotów” metodą WebQuestu, którego nadrzędnym celem jest zdobywanie wiedzy dotyczącej deportacji Górnoślązaków z Rokitnicy i Miechowic w styczniu 1945 r.

Uczniowie klas VII i VIII pracowali w grupach. W zależności od pogody, zajęcia odbywały się w sali lekcyjnej lub na łonie natury. Do dyspozycji mieli wskazówki w postaci naprowadzających poleceń, materiał infograficzny oraz rebusy, wykreślankę oraz nieskończone zasoby Internetu. Wyzwanie zaangażowało wszystkich bez wyjątku!

1 czerwca uczniowie klas ósmych wybrali się do starego ratusza w Zabrzu-Rokitnicy, przy którym znajduje się tablica upamiętniająca mieszkańców dzielnicy, którzy zostali internowani i deportowani do Rosji Sowieckiej oraz wagonik górniczy przypominający o tradycjach górniczych naszego regionu. Młodzież poprzez minutę ciszy oddała cześć ofiarom wydarzeń z 1945 r. Wyprawa pozostawiła jednak pewien niedosyt, gdyż to historyczne miejsce było w trakcie remontu elewacji, dlatego powtórzymy wycieczkę po zakończeniu prac jesienią.

29.05.2023
Na zajęciach historii w maju w klasach V-VIII realizowany był cykl lekcji poświęconych historii Śląska od średniowiecza aż do wybuchu II wojny światowej. Jednym z ważniejszych źródeł o przeszłości naszego regionu były mapy, które wspólnie analizowaliśmy. Wspólnie wyciągnęliśmy wnioski o skomplikowanej przeszłości i różnorodności naszej małej ojczyzny.

10.05.2023
Nasza Szkoła dołączyła do projektu Szkoła Patriotów organizowanego przez Śląskiego Kuratorium Oświaty.Celami projektu jest pielęgnowanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu wydarzeniach i bohaterach oraz troska o miejsca pamięci. W ramach naszej aktywności chcemy pogłębić wiedzę o historii naszej najbliższej okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem trudnego okresu II wojny światowej i tzw. Tragedii Górnośląskiej z 1945 r. Chcemy skupić się na wydarzeniach, które dotknęły naszej najbliższej okolice – sąsiadujące dzielnice Rokitnica (m. Zabrze) i Miechowice (m. Bytom) i miejsca pamięci przypominające o tych wydarzeniach – przy Ratuszu w Zabrzu Rokitnicy oraz w przy pomniku Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu Miechowicach.