Szkolne wybory parlamentarne

MŁODZI ZAGŁOSOWALI W TRZYDZIESTCE!

W dniu 10 października 2019 roku w naszej szkole odbyły się młodzieżowe wybory do parlamentu, przeprowadzone pod patronatem Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wzięli w nich udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych. Podczas przerw oddawali głosy na wybrany przez siebie komitet, tworzony przez partię, działającą na polskiej scenie politycznej, startujący w naszym okręgu wyborczym. Głosowali w specjalnie w tym celu przygotowanym lokalu. W komisji wyborczej zasiadali uczniowie klasy 8A: Wiktoria, Karolina, Marcel, Małgosia i Dominika, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem głosowania.

Szkolne wybory poprzedzone zostały akcją profrekwencyjną,  przeprowadzoną przez  uczestników  projektu CEO  „MŁODZI GŁOSUJĄ”. Miała ona na celu zmotywować młodych  ludzi do  oddania swojego głosu w dniu 10 października. W ramach tych działań zrobili sondaż wśród uczniów i pracowników szkoły, aby dowiedzieć się, co myślą o wyborach i jaki jest ich stosunek do udziału w nich.

Przygotowali także szkolny quiz o sejmie  i senacie. Dzięki temu sprawdzili poziom wiedzy swoich rówieśników na ten temat.

Po przeanalizowaniu wyników sondażu i konkursu,  Kamila i Paulina zorganizowały i przeprowadziły zajęcia poświęcone  polskiemu parlamentowi, podczas których młodzi ludzie mogli poszerzyć swoją wiedzę z tych ważnych zagadnień i lepiej przygotować się do udziału w nadchodzących wyborach.

Uczniowie SP nr 30 licznie wzięli udział w szkolnej akcji wyborczej. Wrzucając swoje karty do zaplombowanej urny wyborczej pokazali, że są świadomi wagi swojej decyzji. Dali w ten sposób przykład postawy obywatelskiej, która może być wzorem dla dorosłych. Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie „MŁODZI GŁOSUJĄ”!

Mirosława Leciejewska-Boncol