„W poszukiwaniu świadka historii”

W dniu 24 października 2019 roku uczniowie klasy 8 A zainteresowani przeszłością naszego regionu odwiedzili Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie, aby wziąć udział w warsztatach historyczno-dziennikarskich „W poszukiwaniu świadka historii”.

Zajęcia zorganizowane zostały przez Centrum Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Celem warsztatów było przygotowanie młodzieży do przeprowadzenia i utrwalenia wywiadu ze świadkiem historii, który opowiedziałby o wydarzeniach około wojennych z lat 1935-1950.

Młodzi ludzie spotkali się i aktywnie pracowali z filmowcami-dziennikarzami, psychologiem społecznym oraz przedstawicielem „Ośrodka Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia.

Zapoznali się z praktyczną stroną tworzenia materiałów filmowych i audio. Dowiedzieli się w jaki sposób rozmawiać z osobami starszymi, jakimi zasadami się kierować podczas spotkań z nimi. Uzyskali wiedzę, jak wcielić się w rolę historyka-badacza i dotrzeć do świadków historii.

Warsztaty zachęciły młodych ludzi do podejmowania rozmów o przeszłości, uświadomiły im jak ważne jest utrwalanie wspomnień tych, którzy odchodzą. Dzięki nim zachowujemy nasze lokalne dziedzictwo.

Wielkość czcionki
Kontrast